XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması’nın sonuçları açıklandı

05122016

Milli Eğitim ve Kültür bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin düzenlediği XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması’nda Başarı Ödülleri Kenan Hürdeniz, Altuğ Galip ve Mehmet Gökyiğit’in oldu.

Fotoğraf Sanatçıları Doç. Ozan Bilgiseren, Serkan Turaç ve Ahmet Bozkurt’tan oluşan seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonucunda, 3 kategoride gerçekleştirilen XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması’nın Serbest (Siyah/Beyaz) kategorisindeki Başarı Ödülü “Details of Winter” isimli fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz’in, Mansiyon ise “Thoughts” isimli fotoğrafıyla Laden Uyguroğlu’nun oldu.

Serbest (Renkli) kategorisindeki Başarı Ödülüne “Misty Lake” isimli fotoğrafıyla Altuğ Galip ve Mansiyona da “Hamnoyview” isimli fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz layık görüldü.

Bizi Gülümseten Anlar kategorisindeki Başarı Ödülü ise “Gençlik Kulübü” isimli fotoğrafıyla Mehmet Gökyiğit’in, Mansiyon da “Coffee Break” isimli fotoğrafıyla Altuğ Galip’in oldu.

XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması’nın Rauf Raif Denktaş Özel Ödülü Serbest (Siyah/Beyaz) kategorisinde yarışan “Still Humanity” isimli fotoğrafıyla Nedim Enginsoy’un, Kültür Dairesi Özel Ödülü de Serbest (Renkli) kategorisinde yarışan “Birds Eye View” isimli fotoğrafıyla Saydam Soy’un oldu.

Kültür Dairesi’nin, Seçici Kurulun arzusu üzerine, Jüri Özel Ödülü verilmesine imkan sağlaması sonucunda, Kenan Hürdeniz’in Serbest (Siyah/Beyaz) kategorisinde yarışan “Birleşik Kıbrıs” isimli fotoğrafı da Jüri Özel Ödülü’ne layık bulundu.

Seçici kurulun 58 katılımcının 756 fotoğrafı arasından yaptığı seçmeler neticesinde; toplam 33 katılımcının 74 eseri sergilenmeye değer bulunurken, En Fazla Eseri Sergilenmeye Değer Bulunan Katılımcı Ödülünü almaya da toplam 12 eseri sergileme alan Mehmet Gökyiğit layık bulundu. Seçici Kurul, ödüllü fotoğraflar ile birlikte Serbest (Siyah/Beyaz) kategorisinde 32, Serbest (Renkli) kategorisinde 30, Bizi Gülümseten Anlar kategorisinde ise 12 fotoğrafı sergilemeye layık buldu.

Ödüller

Ödüller önümüzdeki günlerde tarihleri duyurulacak olan XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışında sahiplerine verilecek. Her kategoriden Başarı Ödülü almaya hak kazanan fotoğrafçılara 2000TL ve yine her kategoriden Mansiyon almaya hak kazanan fotoğrafçılara da 500TL verilecek.

Kültür Dairesi Özel Ödülü, Rauf Raif Denktaş Özel Ödülü, En Fazla Eseri Sergilenmeye Değer Bulunan Katılımcı ile Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazanan fotoğrafçılara da plaket verilecek olup fotoğrafı sergilenmeye değer bulunan tüm katılımcılara da katılım belgesi verilecek.

XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nde eserleri sergilenecek olan fotoğrafçılar ve eserleri ise şöyle sıralandı;

Serbest (Siyah / Beyaz) Kategorisi:
1- (Başarı Ödülü) Kenan Hürdeniz “Details Of Winter”
2- (Mansiyon) Laden Uyguroğlu “Thoughts”
3- (Rauf Raif Denktaş Özel Ödülü)Nedim Enginsoy “Still Humanity”
4- (Jüri Özel Ödülü) Kenan Hürdeniz “Birleşik Kıbrıs”
5- Ahmet Dağbaşı “A Good Hand”
6- Alev Emre Gürsev “Desert Eyes”
7- Atilla Karaderi “Dream”
8- Atilla Karaderi “Milkyway”
9- Buket Özatay “Parturition”
10- Cem Cengiz “Bekleyiş”
11- Cemal Okur “Tarih 1”
12- Doğay Erçağ “Rock’n Roll”
13- Dolgun Dalgıçoğlu “Siste Çocuk”
14- Duyal Tüzün “Çello”
15- Ebru Derviş “Lonely”
16- Emel Sefer “Kayıp”
17- Emel Sefer “Mutlu Günler”
18- Engin Arıca “Feeling”
19- Erhan Özben “Old Woman”
20- Mehmet Gökyiğit “Master Of Masters”
21- Mehmet Gökyiğit “Smoke And Reflection”
22- Mehmet Gökyiğit “Two Bridges”
23- Mehmet Tatlısesli “Startrails”
24- Mustafa Evirgen “In The Pool”
25- Mustafa Evirgen “Street Artist”
26- Nedim Enginsoy “High Hopes”
27- Rifat Şık “Fotoğrafçı”
28- Saydam Soy “Acrobatic Girl”
29- Sezal Karacaoğlu Karahasan “Yağ Değirmeni”
30- Şefik Ormancıoğlu “Bony”
31- Şefik Ormancıoğlu “Like A Wind”
32- Tevfik Ulual “The Conveyor”

Serbest (Renkli) Kategorisi:
1- (Ödül) Altuğ Galip “Misty Lake”
2- (Mansiyon) Kenan Hürdeniz “Hamnoy View”
3- (Kültür Dairesi Özel Ödülü) Saydam Soy “Birds Eye View”
4- Altuğ Galip “Fairy Tale”
5- Atilla Karaderi “Girne’nin İncisi”
6- Buket Özatay “Vonda”
7- Duyal Tüzün “Gözyaşı”
8- Engin Arca “Bekleyiş”
9- Engin Arca “Cocunat Dream”
10- Engin Arca “Fantastik”
11- Engin Arca “Uçak”
12- Erkan Çelikeri “Bakışma”
13- Fatma Arkoy “Vaha”
14- Gökan Gökberk “Ballerina”
15- Hüseyin Çekirdek “Özgürlük Bu Olmalı”
16- Kenan Hürdeniz “Buket”
17- Kenan Hürdeniz “Kuzeyin Büyüsü”
18- Kenan Hürdeniz “Masal”
19- Kenan Hürdeniz “Neuschwanstein”
20- Lisani Otağ “Ateşim”
21- Mehmet Gökyiğit “Elian Donan Castle”
22- Mehmet Gökyiğit “Karmaşık Duygular”
23- Mehmet Gökyiğit “Mitolojik Çağrışımlar”
24- Mustafa Evirgen “Anarchie”
25- Mustafa Evirgen “Homeless”
26- Osman Yüksek “İki Damlanın Aşkı (b)”
27- Saydam Soy “Bled Pearl”
28- Saydam Soy “Hallstatt Special”
29- Şefik Ormancıoğlu “Fairy Tale”
30- Şefik Ormancıoğlu “Green Hyla”

Bizi Gülümseten Anlar Kategorisi:
1- (Ödül) Mehmet Gökyiğit “Gençlik Kulübü”
2- (Mansiyon) Altuğ Galip “Coffee Break”
3- Altuğ Galip “Little Buddha”
4- Ayşe Gökyiğit “Arkadaşım Eşek”
5- Erhan Özben “Zuca and Sisi”
6- Kenan Hürdeniz “Gülümseyin”
7- Mehmet Gökyiğit “Cafe Demokrasi”
8- Mehmet Gökyiğit “Meraklı”
9- Mehmet Gökyiğit “Sırt Sırta”
10- Osman Yüksek “Sevinç”
11- Tevik Ulual “Doğal Besleme”
12- Yıltan Taşçı “Dalış Anında”