19. TÜRKSOY Opera Günleri KKTC konserleri tamamlandı

11102016
  • İzleyicilerine unutulmaz anlar yaşatan 19. TÜRKSOY Opera Günleri KKTC konserleri tamamlandı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın evsahipliğinde Othello Kalesi ve Bellapais Manastırı’nda Kıbrıslı Türk Opera Sanatçımız Cemaliye Kıyıcı’ya ithafen gerçekleştirilen 19. TÜRKSOY Opera Günleri KKTC konserleri tamamlandı. Türk dünyasının başarılı opera sanatçılarının sahne aldığı 19. TÜRKSOY Opera Günleri konserleri bu akşam (11 Ekim) İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşliğinde İstanbul’da Grand Pera Emek Sahnesi’nde yer alacak konserle son bulacak.

19. TÜRKSOY Opera Günleri KKTC konserlerini, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, TC Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’yı temsilen ülkemize gelen TC Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı Halime Uslu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, UBP Milletvekili Zorlu Töre, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile protokolden geniş bir davetli topluluğu ve çok sayıda sanatsever izledi.

Bellapais Manastırı’ndaki konserin açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TÜRKSOY’un görev ve misyonunun Türk dili konuşan toplulukların kültürel ve sanatsal paylaşımlarına imkan verecek ortamlar yaratmak olduğunu bildirdi. Düseinov, bu etkinliklerin başta gelenleri arasında olan TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin 19.’sunu gerçekleştirmekten gurur duyduklarını belirterek etkinliğe ev sahipliği yapan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’ya ve ekibine teşekkür etti.

Kaseinov’un ardından konuşmasını yapan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin ülkemiz KKTC’nin sanat yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Berova, 19. TÜRKSOY Opera Günleri’nin çok kıymetli Opera Sanatçımız Cemaliye Kıyıcı’ya ithafen gerçekleştirildiğini belirterek Haziran ayında kaybettiğimiz sanatçımıza Allah’tan rahmet diledi. Berova, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen TÜRKSOY’a, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve KKTC Kültür Dairesi Müdürü ve personellerine teşekkür etti. Kültür ve sanatın KKTC’nin dünyaya açılmasında anahtar görevi gördüğünü belirten Bakan Berova 19. TÜRKSOY Opera Günleri konserlerinde sahne alan tüm sanatçıları kutladı. TÜRKSOY’un büyük bir misyon üstlendiğini ve bu görevini başarıyla yerine getirdiğini ifade eden Özdemir Berova, TÜRKSOY ile birlikte birçok organizasyonda işbirliği yaptıklarını ve TÜRKSOY’un düzenlediği daha çok etkinliğe evsahipliği yapmak istediklerini vurguladı.

Sunuculuğunu Hatice Kerimgil ve Kültür Dairesi personellerinden Nurperi Özgener’in yaptığı 19. TÜRKSOY Opera Günleri konserlerinde açılış konuşmalarının ardından, Şef Ali Hoca yönetimindeki KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sahne aldı. Orkestra açılışta, T. Albinoni’nin Org ve yaylı çalgılar için bestelediği sol minör “Adagio” ile J. Haydn’ın “Re Majör 1. Senfoni”sinin birinci bölümünü ve kapanışta da Şef Ali Hoca’nın “Bandabuliya – Lefkoşa Sirtosu”nu seslendirdi.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, 19. TÜRKSOY Opera Günleri konserlerinde KKTC’yi temsil eden Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Şan Bölümü Öğrencisi Bas-Bariton Emre Özarabacı, Kıbrıs Türküsü “Arap Ali Ağıdı» ve W.A. Mozart’ın “Le nozze di Figaro” Operası’ndan Figaro’nun aryasını seslendirdi. İzleyicilerin ayakta alkışladığı konserlerde, Azerbaycan’dan Tenor Azar Zeynelov ve Soprano Afaq Abbasova Budagova, Kazakistan’dan Soprano Aizada Kaponova, Kırgızistan’dan Tenor Almazbek Istambaev ve Soprano Ayzirek Momunova, Türkiye’den Tenor Hüseyin Likos, Rusya Federasyonu’na bağlı Saha-Yakut’tan Bariton Aleksandr Emelianov ve Soprano Margarita Martynova ile Başkurdistan’dan Soprano Elvira Fatykhova sahne aldı. Opera sanatçıları Kazakistan’dan gelen Piyanist İrina Kurguzkina ve Türkiye’den gelen Piyanist Yulia Bapova eşliğinde dünya klasikleri ile ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sundular. Konser sonunda seyircilerin uzun alkışları sonrasında konserde sahne alan tüm opera sanatçıları Şef Ali Hoca yönetimindeki KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde G. Verdi’nin “La Traviata” Operası’ndan dünyaca ünlü “Brindisi” aryasını seslendirdiler.

19. TÜRKSOY Opera Günleri KKTC konserlerinin son konseri olan Bellapais Manastırı’ndaki konserin ardından sanatçıların onuruna verilen yemekte TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’ya anı plaketi takdim etti. Bakan Berova’nın da Kaseinov’a teşekkür edip etkinlik anısına hediye takdim etmesinin ardından konserlerde sahne alan KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi ve sanatçıları ile TÜRKSOY sanatçılarına teşekkür belgeleri takdim edildi.