19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nda KKTC’yi Raif Kızıl temsil etti

10102016

TÜRKSOY’un geleneksel etkinliklerinden Ressamlar Buluşması bu yıl Türkiye’nin Malatya şehrinde gerçekleştirildi. Kültür Dairesi koordinasyonuyla KKTC’yi, Kültür Dairesi’nin düzenlediği Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2016’da başarı ödülüne layık görülen Raif Kızıl temsil etti.

TÜRKSOY’un Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde 10-21 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’na KKTC’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Makedonya, Kosova, Bosna Hersek ile Rusya Federasyonu’na bağlı Altay, Başkurdistan, Hakas, Gagavuz Yeri, Saha-Yakut, Tataristan, Tıva, Kırım ve Çuvaşistan’dan toplam 22 ressam katıldı.

2016 yılı Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlıklarının 25. yıldönümü olması sebebiyle bu ülkelere ithaf edilen 19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması süresince ressamlar Türk kültür ve sanatını yansıtan 100’e yakın esere imza attı.

Etkinliğin ilk üç günü boyunca katılımcı ressamlar için Malatya’nın Darende, Sultan Suyu, Arapgir ve Battalgazi isimli beldelerine geziler düzenlenerek, konuk sanatçıların Malatya halkının sıcak konukseverliği eşliğinde bölge kültürünü ve doğal güzelliklerini tanımaları sağlandı. Sonrasında ise Malatya Sanat Merkezi’nde birlikte çalışan ressamlar birbirleriyle deneyimlerini ve bilgilerini paylaşma imkanı buldular. Ressamların buluşma süresince yaptıkları eserler 20 Ekim 2016 tarihinde Malatya’da açılan 19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması Resim Sergisi ve ardından gerçekleştirilen TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Konseri ile tamamlandı.

19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’na KKTC’yi temsilen katılan Raif Kızıl, Kültür Dairesi’ne etkinliğe katılmak üzere kendisini seçmiş olduğu için teşekkür ederek, etkinliğin hem Türk dünyasının ressamlarını bir araya getirip, farklı sinerjiler yaratmak hem de Türk kültür ve sanat gelişimini dünyaya tanıtmak açısından oldukça başarılı bir etkinlik olduğunu belirtti.

19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’na katılan ülkeler ve ressamlar ise şöyle sıralandı:

1. AZERBAYCAN – Jalal AGHAYEV
2. AZERBAYCAN – Sabir CHOPUROV
3. KAZAKİSTAN – Nargyz ALIBEK-Bayan
4. KIRGIZİSTAN – Dzhumabek BAZARBAEV
5. ÖZBEKİSTAN – Yakubdjan SIDIKOV
6. TÜRKİYE – Mehmet Ali DOĞAN
7. TÜRKİYE – Hasan DEMİRBAĞ
8. TÜRKMENİSTAN – Mammed YARMAMMEDOV
9. KKTC – Raif KIZIL
10. ALTAY (Rusya) – Cheynesh MAMASHEVA
11. BAŞKURDİSTAN (Rusya) – Zifa TULUMBAEVA
12. HAKAS (Rusya) – Nikolay MARTKACHAKOV
13. GAGAVUZ YERİ (Moldova) – Prascovia BEJENARI
14. SAHA-YAKUT (Rusya) – Andrei CHİKACHEV
15. TATARİSTAN (Rusya) – Alina YAKUPOVA
16. TIVA (Rusya) – Aleksei KHOVALYG
17. TIVA (Rusya) – Lorisa KHOVALYG
18. KIRIM – Maire LYUMANOVA
19. ÇUVAŞİSTAN (Rusya) – Svetlana KOKEL
20. MAKEDONYA – Ebru SELMAN
21. KOSOVA – Reşid KRÜEZİ
22. BOSNA HERSEK – Adil MESANOVIÇ