’2. Uluslararası Basma Fistan Giyerim’’ sanat çalıştayı ve sergisi Girne’de gerçekleştiriliyor…

20022019+KulturDuyuru

’2. Uluslararası Basma Fistan Giyerim’’ sanat çalıştayı ve sergisi, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin katkılarıyla, Türkiyeli Sanatçı Günay Aral küratörlüğünde, 20-24 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Birincisi 2018 yılında Türkiye’nin Cunda Adası’nda yapılan etkinlik, Kültür Dairesi’ne bağlı Girne Halk Kütüphanesi’nin bahçesinde, Türkiye, Azerbaycan ve KKTC’den 31 çağdaş sanatçının katılımında gerçekleştirilecek.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı haftasında halkın izlenimine açık olarak yapılacak etkinlik, sosyo–kültürel ve ekonomik hareketlerin, kenarda kalmış konularına sanatsal bir ifadeyle dokunarak, geçmişle gelecek arasında yeni bağlar kurulmasına aracılık etmek hedefiyle yapılıyor.

Adını, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’ekonomik bağımsızlık olmadıkça, ulusal bağımsızlık olmaz’’ ilkesiyle kurulan Sümerbank’ın, Anadolu kültürünün sembolü olmuş motifleri ile çiçeklerinin kullanıldığı basma ve pazen kumaşlarından alan ‘’2. Uluslararası Basma Fistan Giyerim’’ sanat çalıştayı ve sergisinde; Türkiye’den Aynur Albayrak, Azniv Çoban, Berrin İlhan, Cemil Cahit Yurtseven, Fatma Taşcı, Fatoş Kolsuz, F. Gülgün Engin, Fevzi Yavuz, Funda Keskinci, Günay Aral, Harika Ören, Lerzan Saya, Mürvet Keyik, Nermin Göktepe, Nesrin Kaya, Nuray Üncü, Nurseren Tor, Perihan Keki, Rabia Atalay, Safiye Mine Erdurak, Semiha Duman, Serap Gürcan, Serpil Bektaş, Taner Kalkan, Azerbaycan’dan Afer Fattahova ile KKTC’den Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Görevlisi Bedia Kale, Gökçen Bayraktar, Gülsün Karadayı, Salih Mustafa Çizel, Sevcan Çerkez ve Zühre Özkaraman yer alacak.

Organik tarımın ve kumaşın öneminin vurgusunu yapmak, Sümerbank ruhuyla nostalji yaşatmak ve yeni nesle bunu aktarabilmek amacıyla Küratör Günay Aral tarafından hayata geçirilen etkinlikte üretilecek eserler, 22 Mayıs 2019 Çarşamba günü açılacak sergide izleyicisiyle buluşacak. Açılışını Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları’nın yapacağı sergi saat 17.00’de Girne Halk Kütüphanesi’nde yer alacak.