20. TÜRKSOY Opera Günleri için geri sayım başladı

WebSitesi
  • KKTC konseri 13 Eylül 2017 Çarşamba akşamı Bellapais Manastırı’nda gerçekleşecek.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve T.C. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde, 1994 yılından beri düzenlenen TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin 20’ncisi için geri sayım başladı. Etkinlik kapsamında her yıl Türkiye’de ve KKTC’de gerçekleştirilen konserler bu yıl 11 Eylül 2017 tarihinde İstanbul’daki konser ile başlayıp, 13 Eylül 2017 Çarşamba akşamı Bellapais Manastırı’nda yapılacak KKTC konseri ile tamamlanacak.

KKTC’yi temsilen Opera Sanatçısı Laden İnce’nin sahne alacağı konserde, KKTC’nin yanı sıra TÜRKSOY’a üye ülkelerden Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, ve Türkiye’den gelecek sanatçılar da yer alacak. Türk dünyası ülkelerinden gelecek opera sanatçıları piyano eşliğinde dünya klasikleri ile ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sunacaklar.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, 20. TÜRKSOY Opera Günleri kapsamında KKTC’de düzenlenecek konser Haziran ayında vefat eden Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Sanat Programı Yapımcısı Hakan Çakmak’a ithafen gerçekleştiriliyor.

Beklenmedik vefatı ülkemiz basın ve sanat camiasında derin üzüntüye neden olan Hakan Çakmak, ülkemiz kültür ve sanat etkinliklerinin kayıt altına alınıp arşivlenmesinde, kamuoyuna ulaştırılmasında ve en önemlisi de kültür sanat alanında farkındalık yaratarak bir bilinç oluşmasında önemli katkılar sağlamıştır.

20. TÜRKSOY Opera Günleri kapsamında Bellapais Manastırı’nda düzenlenecek konser halka açık ve ücretsiz olup saat 20.00’de başlayacak.