5. Uluslararası Kadın Sanatçılar Sanat Buluşması’na katılan sanatçılar basına tanıtıldı…

14.03.2019_KadinSanatcilar

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi himayelerinde bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Kadın Sanatçılar Sanat Buluşması, 11 Mart – 19 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne vurgu yapmak amacıyla Etkileşimli Drama Derneği’nin işbirliğinde ve Girne Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası Kadın Sanatçılar Sanat Buluşması kapsamında Türkiye, İran, Hindistan, Brezilya, Sırbistan, Bosna Hersek ve Makedonya olmak üzere, farklı ülkelerden, farklı kültür ve disiplinlerden Kuzey Kıbrıs’a gelen sanatçılar, KKTC’li sanatçılarla birlikte çeşitli aktivitelerde bulunuyor.

Konuşmalar…

Girne Halk Kütüphanesi’nde çalışmalarını sürdüren sanatçıların 23 Nisan İlkokulu 2. sınıf öğrencilerinin katılımında gerçekleştirilen basına tanıtımı, bugün, Girne Halk Kütüphanesi’nde yapıldı. Etkinlikte konuşan, Uluslararası Kadın Sanatçılar Sanat Buluşması Koordinatör ve Küratörü İpek Denizli Karagöz, organizasyonu düzenlemekteki amaçlarını anlattı. Karagöz, yola çıkarken, hedefin Girne’de bir kadın sanatçılar müzesi oluşturmak olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Şube Amiri Nuri Ünüçok da, organizasyon kapsamında, Kültür Dairesi olarak kadın sanatçıları ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, sanat çalışmalarında, sanatçı, kurum kuruluşlar arasında maddi manevi işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Ünüçok, yararlı, iyi ve başarılı etkinlikler gerçekleştirebilmek için sahip olunan imkanların birleştirilmesi gerektiğinin, özellikle de bilgi ve deneyim paylaşımının şart olduğunun altını çizerek, Kültür Dairesi’nin bu etkinlik sonrasında da Girne Belediyesi ve Etkileşimli Drama Derneği ile işbirliğinin sürmesini arzu ettiklerini belirtti ve etkinliğe katkı koyan herkese teşekkür etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, kent belediyelerinin, kent sakinlerine beledi hizmetler yanında, kültür sanat faaliyetleri sunma görevi de bulunduğunu dile getirdi. Kısa bir süre önce, Girne Lojistik Destek Komutanlığına ait bir binanın belediye tarafından satın alındığını ve burada bir kent müzesi hayata geçirileceğini dile getiren Güngördü, kente, söz verdikleri gibi bir kadın sanatçılar müzesini de kazandıracaklarını vurguladı.

Etkileşimli Drama Derneği As Başkanı Özgür Umut da, Uluslararası kadın sanatçılar sanat buluşması organizasyonunun bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Uluslararası Kadın Sanatçılar Sanat Buluşması’na katılan sanatçılar…

Sanatçıların basına tanıtım etkinliğinde açış konuşmaların ardından, sanat buluşmasına katılan kadın sanatçılar tek tek söz alarak kendilerini, ülkelerini ve sanatlarını tanıtan birer sunum gerçekleştirdiler.

Proje Koordinatörlüğü ile Küratörlüğünü üstlenen İpek Denizli Karagöz’ün sanatçı olarak da yer aldığı sanat buluşmasına bu yıl; ülkemiz resim ve seramik sanatçılarından Semral Öztan, Gökçe Keçeci, Nergül Gezer Dündar ve Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Görevlisi Bedia Kale katıldı. Etkinlikte, Türkiye’den Prof. Dr. Meliha Yılmaz ve Emel Ülüş, İran’dan Elmira Shokr Pour, Mali’den Massira Toure, Hindistan’dan Sangeeta Gupta, Brezilya’dan Guadalupe Romero Silva, Sırbistan’dan Gala Caki, Bosna Hersek’ten Radmila Lizdek ve Makedonya’dan Elizabeta Avramovska yer aldı. 5. Uluslararası Kadın Sanatçılar Sanat Buluşması etkinliğinin onur konukları ise bu yıl ülkemiz duayen sanatçılarından Emel Samioğlu ve İsmet Tatar oldu.

Eserler Lefkoşa ve Girne’de sergilenecek

Sanat Buluşması’na katılan sanatçıların hafta boyunca Girne Halk Kütüphanesi’nde yapacakları çalışmaları sonucunda tamamlayacakları eserleri 18 Mart tarihinde İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda açılacak sergide sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

1 Nisan tarihinde de Girne’ye taşınacak olan sergi Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde açılacak.