Berova’dan Besteci Şef ve Müzik Eğitmeni Türkay Altay’a ziyaret

02032017

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’dan Besteci Şef ve Müzik Eğitmeni Türkay Altay’a ziyaret.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Besteci Şef ve Müzik Eğitmeni Türkay Altay’ı ziyaret etti. Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp ve Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu Şefi İlker Dölek’in eşlik ettiği Bakan Berova, Kıbrıs Türk halk müziğine yıllarca emek veren ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın sanat danışmanı olan Türkay Altay’ı evinde ziyaret etti.

“Aramızda İki Engel” isimli eserin bestecisi ve “Bir bir birilerine” isimli eserin hem bestecisi hem de güftecisi olan Türkay Altay’a geçmiş olsun dileklerinde bulunan Berova, sanatçıya, bestesini ve güftesini yaptığı birçok eser sayesinde Türkiye’de “Kıbrıs Türküsü” kavramının yerleşmesine ve Kıbrıs Türk sanatına yaptığı katkılar için teşekkür etti.

Uzun yıllar Mağusa Belediyesi Yurttan Sesler Topluluğu’nun şefliğini de yapan Sanatçı Türkay Altay, bir sanatçıyı en çok üzen şeyin unutulmak olduğunu ifade ederek, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Berova, Türkay Altay gibi pek çok sanatçımızın şarkılarının halkın diline yerleştiğini ancak genellikle seslendiren sanatçıların adıyla anıldıklarını belirterek, eserlerin yaratıcılarının “gizli kahramanlar” olarak kalmamaları için, onları hatırlamak ve hatırlatmak gerektiğini belirtti.

Besteci Şef ve Müzik Eğitmeni Türkay Altay’ın sözü ve bestesini yaptığı “Yaban Çiçeği” ve “Bir Bir Birilerine” gibi eserlerin yanında sadece bestesini yaptığı “Susmasın Şarkılar” ve “Takvimler İçinde” gibi daha pekçok eseri bulunmaktadır.