Değirmenlik Halk Kütüphanesi ve Kültür Evi’nin açılışı gerçekleştirildi

14062017

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi bünyesinde TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve Değirmenlik Belediyesi katkılarıyla eski karakol binasının yeniden düzenlenmesiyle hayata geçirilen Değirmenlik Kültür Evi ve Halk Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı.

Açılışa, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr.Özdemir Berova , TC Lefkoşa Büyükelçiliği Uzman Müşaviri Durmuş Yavuz, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, 14. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcısı Tank Albay Gökhan Karamürsel,Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Havva Dağsever, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçâlp, bazı milletvekilleri, PGM yetkilileri ve personeliyle vatandaşlar katıldı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova konuşmasında, Bakanlık ve Kültür Dairesi olarak Kıbrıs Türk kültürünün korunması ve nesilden nesle aktarılmasını temel hedef olarak benimsediklerini vurguladı.

Bilgiye ulaşmada en önemli istasyonların kütüphaneler olduğunu dile getiren Berova, kütüphanelere yönelik ilgiyi artırmanın da hedeflerden bir tanesi olduğunu belirtti.

Berova, 2016 yılında kütüphane ziyaretçi sayısının 71 binde kaldığını ifade ederek, bunun yetersiz ve artırılması gerekli bir rakam olduğunu bildirdi.

Kütüphanenin, yöre halkının evi olduğunu, istek ve arzuları çerçevesinde geliştirmenin de Bakanlığın görevi olduğunu söyleyen Berova, bölge için önemli olan bu yapıyı sürdürülebilir kılmanın yine yöre halkının elinde olduğunu ifade etti.

Kütüphanenin kullanıldıkça, sahip çıkılıp ziyaret edildikçe Bakanlığa motivasyon sağlayacağının altını çizen Bakan Berova, açılışın hayırlı olmasını diledi.

Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapıldı. Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisinin ardından, Devlet Halk Müziği Yönetmeni İlker Dölek’in parçaları eşliğinde konuklara yerel yiyecek ve içeceklerin ikramı yapıldı.

Açılış dolayısıyla, Kıbrıs’ın ilk fantastik romanının yazarı Ressam-Yazar Kemal Behçet Caymaz “Safir”, Çocuk Kitapları Yazarı Suzan Polat “Ormanın Kardeşliği” ve Yazar Sevil Emirzade “Con Rifat” ve “Çifte Nikâh” isimli kitapları için imza günü gerçekleştirdi.