Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu ve TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Tuğrul Şan birlikte sahne aldılar

08072016
  • Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu ve TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Tuğrul Şan “Türkülerle 30 Yıl” konserinde birlikte sahne aldılar.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu dün akşam (7 Haziran 2016) TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Tuğrul Şan ile birlikte “Türkülerle 30 Yıl” isimli konserde birlikte sahne aldılar.

Kültür Dairesi ve Beyarmudu Belediyesi işbirliğinde Beyarmudu Belediyesi Güney Mesarya Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen konseri Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt ve geniş bir sanatsever topluluğu birlikte izlediler.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nda 1970 yılında göreve başlayan ve sonrasında Türk Halk Müziği bölümüne geçerek 1997 yılında İstanbul Radyosu’ndan emekli olan Tuğrul Şan’ın konuk sanatçı olarak katıldığı konserde, Kıbrıs türkülerinin yanı sıra Anadolu’nun değişik yörelerinden seçilmiş türkülere de yer verildi. Ayrıca konserde Sanatçı Tuğrul Şan’ın, Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu Yönetmeni İlker Dölek’e sürpriz yapması sonucunda programda bulunmayan “Biz de Biner İdik Arap Atlara Mevlam Sen Uğrattın Türlü Dertlere” isimli Bozlak ile “Ayrıldım Güler Miyim Ayrılık Güler Miyim” isimli Türkü’yü de birlikte icra ettiler. İlker Dölek’in bağlama çaldığı ve Tuğrul Şan’ın seslendirdiği bu eserler izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Sunuculuğunu Kültür Dairesi personellerinden Nurperi Özgener’in yaptığı konserin sonunda Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip de söz alarak kısa birer konuşma yaptılar.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova konuşmasında “Kulaklarımızın pasını silen bu unutulmaz konser için Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu üyeleri ve Topluluğun Yönetmeni İlker Dölek ile Tuğrul Şan’a ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederiz” diyerek Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip’i de Beyarmudu’na böyle bir kültür sanat merkezi kazandırdığı için tebrik etti.

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip
Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip de böylesine güzel bir sanat olayına ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek tüm sanatçılara teşekkür etti. Güzel sözleri için Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’ya da teşekkür eden İlker Edip salonlarının her zaman sanata hizmet etmeye hazır olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip konserin anısına Tuğrul Şan’a birer plaket verdiler.