“Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2017” için başvurular 15 Mayıs’ta sona erecek

02052017

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Genç Sanatçılar Resim Yarışması”nın başvuru kabul süreci 15 Mayıs 2017 tarihinde sona erecek. Kültür Dairesi’ne bağlı Atatürk Kültür Merkezi’ne yapılacak başvurular için son tarih 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü mesai bitimi olarak açıklandı.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre yarışmaya, önümüzdeki günlerde duyurulacak seçici kurul üyeleri ve üyelerin birinci derece yakınları dışında, 1 Ocak 1982 ve 31 Aralık 2001 tarihleri içerisinde doğan tüm ressam ve resim sanatına ilgi duyan KKTC vatandaşları katılabilecek.

Şartname Kültür Dairesi’nden alınacak

Kültür Dairesi’nden alınabilecek ve [email protected] adresine e-posta gönderilerek de talep edilebilen Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2017 Şartnamesi, Kültür Dairesi’nde kayıtlı mail listesine de gönderilecektir.

Katılım detayları şartnamede belirtilen yarışmaya, sergilemeye hazır ve sanatçısı tarafından imzalanmış olarak verilecek eserlerin, “alındı belgesi” karşılığında Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’ne teslim edilmesi gerekiyor. Teslim edilecek eserin arka yüzüne, katılımcının adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, mobil ve sabit telefon numaraları ile e-mail adresi, eserin ismi, tekniği, ölçüleri ve TL olarak fiyatının belirtileceği bir etiket yapıştırılması gerektiği belirtildi. Başvurular esnasında, yarışmaya verilecek eserlerin yüksek çözünürlükte çekilmiş fotoğrafları ile katılımcının tarih ve olay esasına dayanan yarım A4 sayfasını geçmeyecek kısa özgeçmişinin kaydedildiği CD eşliğinde teslim edilecek.

Başarılı ressamlar ödüllendirilerek teşvik edilecek

Bu yıl 9.’su gerçekleştirilecek yarışma, anlayış ve eğitim ayrımı gözetmeksizin; genç kuşak ressamların özendirilmesi, yeni değerlerin saptanması, bu alanda eser üreten genç sanatçıların çalışmalarının bir arada sergilenmesi ve başarılı ressamların ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacıyla düzenleniyor.

Yarışmaya en az üç en çok beş eserle katılım sağlanıyor

En az üç,  en çok beş eser ile katılım sağlanacak “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2017”ye, son iki yıl içerisinde üretilmiş, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ve sergilenmemiş eserler kabul ediliyor. Yarışmaya eser verecek sanatçılar, kendi anlatım biçimlerine uygun her türlü teknik ve malzemeyi kullanmakta serbest olacak.

Önümüzdeki günlerde duyurulacak Yarışma Seçici Kurulu’nun saptayacağı yöntemle değerlendirilecek eserlerin, başarı ödülüne aday olabilmesi için, eser sahibi sanatçının yarışmada en az 2 eserinin sergileme almış olması şartı aranıyor.

Yarışmada verilecek mansiyon ve jüri özel ödülü için ise sanatçının en az iki eserinin sergilenmesi şartı.

Genç Sanatçılar Resim Yarışması Sergisi 6- 16 Haziran 2017 tarihleri arasında

Ödüllerin tümünü veya bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbest olan seçici kurulun, yarışmada sergilenmeye değer bulacağı eserler içerisinden belirleyeceği üç esere, derecelendirme yapılmaksızın başarı ödülü verilecek. Başarı ödülü almaya hak kazanacak eserlerin her birine 2,000TL’lik ve mansiyona da 750TL’lik para ödülü ile plaket verilecek. Seçici kurulun sanatçıyı teşvik amacıyla belirleyeceği jüri özel ödülüne de plaket verilecek. Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2017 Sergisi’nin tarihi ise 6 – 16 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.