Hamzaoğulları TÜRKSOY Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı’na katıldı

19122018_Kastamonu

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları Bakan Cemal Özyiğit’i temsilen 2018 Kültür Başkenti Kastamonu’da düzenlenen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı’na katıldı.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde TÜRKSOY’a üye ülkelerin Kültür Bakanlarının ve temsilcilerinin katıldığı dönem toplantısında Hamzaoğulları gözlemci üye olarak KKTC’yi temsilen bir konuşma gerçekleştirdi.

Toplantıya TC Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov ve teşkilata üye ülkelerin Kültür Bakanları ve temsilcilerinin yanı sıra Kastamonu Valisi ve Belediye Başkanı da katıldı.

Konuşmasına Bakan Cemal Özyiğit’in mesajını ileterek başlayan Hamzaoğulları, Özyiğit’in üye ülke temsilcilerini en kısa zamanda KKTC’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağını belirterek, teşkilatın 25. Kuruluş yılını en içten dilekleriyle kutladığını ifade etti.

TÜRKSOY’un kültürel birleşme, kültürel bağ ve kardeşliğini geliştirme ve güçlendirme adına önemli çalışmalar sürdüren bir teşkilat olduğunu vurgulayan Hamzaoğulları, teşkilatın varlığının Kıbrıslı Türkler için son derece önemli olduğuna dikkat çekerek “TÜRKSOY’un bir üyesi olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. TÜRKSOY, KKTC’nin dünyaya açılan penceresi rolünü üstlenmiştir” dedi.

Hamzaoğulları, teşkilatın gerçekleştirdiği etkinliklerle Türk coğrafyasındaki sanatçıların birbirlerini tanımalarına ve kültür-sanat faaliyetleri aracılığı ile ülkelerin birbirlerine yakınlaşmasına zemin hazırladığına dikkat çekerek, TÜRKSOY Opera Günleri’nin KKTC’de gerçekleştirilmesinin Kıbrıs Türk Halkı için büyük anlam ifade ettiğini belirti ve bu bağlamda  gösterilen ilgi nedeniyle Teşkilat Başkanı Prof. Düsen Kaseinov şahsında tüm TÜRKSOY Teşkilatına teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

Hamzaoğulları konuşmasının sonunda Kastamonu’da düzenlenen böylesi güzel ve anlamlı etkinliğe katılarak tanıklık etmiş olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek 36. Dönem Toplantısı’nın tüm Türk dünyasına hayırlı olmasını diledi.

2019 Türk Dünyası Kültür Başkentinin Kırgızistan’ın OŞ şehri olmasına karar verilen toplantı sonunda TÜRKSOY yıllık kitapçığı çıkarılarak, 2019 yılı planlaması yapılacak.

Blog Attachment