Kıbrıs Türk Yayınları ile Kıbrıs Türk Sanatı tanıtıldı

23112016
  • Kültür Dairesi, 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’na ve 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı ARTİST 2016’ya katılarak Kıbrıs Türk Yayınları ile Kıbrıs Türk Sanatı’nı tanıttı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, Kıbrıs Türk yazın hayatını tanıtıp daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’na, Kıbrıs Türk sanatını yurtdışına taşımak hedefiyle de 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı/ARTİST 2016’ya katıldı.

Fuarlar, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.’nin organizatörlüğünde 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yer alan fuarların açılışına Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp da katıldı.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin işbirliği ile düzenlenen, Türkiye ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı 35. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nda, söyleşi, panel, imza günleri, çocuk etkinlikleri ve dinletilerle birlikte 300 etkinlik gerçekleştirildi. ‘Felsefe ve İnsan’ ana temasıyla kapılarını açan 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda bu yıl Onur Yazarı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi olurken Almanya da onur konuğu ülke oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Kültür Dairesi koordinasyonuyla katıldığı fuarlarda, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp’ın başkanlık ettiği KKTC heyetinde, sanat ve kitap fuarlarında dönüşümlü olarak çalışan Kültür Dairesi personelleri ile Kıbrıs Türk yazın sanatını temsilen Ahmet Tolgay, Osman Güvenir, Fatoş Avcısoyu Ruso ve Dervişe Güneyyeli Kutlu ve Kıbrıs Türk plastik sanatını temsilen de Fatma Miralay yer aldı.

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda açılan ve büyük beğeni toplayan KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı standında Ahmet Tolgay, Osman Güvenir, Fatoş Avcısoyu Ruso, Dervişe Güneyyeli Kutlu ile fuara kendi imkanları ile katılan Özlem Çatal Esener’in imza günleri gerçekleştirildi. KKTC standını ziyaret eden kitapseverlere Kıbrıs mutfağının vazgeçilmez tatlarından ceviz macunu, peksemet ve hellim ikram edildi.

ARTİST 2016

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kitap Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı/ ARTİST 2016’nın teması “Umulmadık Topraklar” oldu. Çağdaş sanatlara önemli katkıları nedeniyle de sanatçı onur ödülü Gülsün Karamustafa’ya ve sanatsever kurum onur ödülü ise Summart Sanat Merkezi’ne verildi. Yaklaşık 12.500 metrekarelik bir alanda kurulan ARTİST 2016 yüzlerce sanatçının bini aşkın eserine evsahipliği yaptı.

Dokuz gün süren İstanbul Sanat Fuarı’nda Kültür Dairesi koordinasyonu ile Kıbrıs Türk sanatını temsilen açılan sergide, Fatoş Miralay ile Mustafa Hastunç’un eserleri sergilendi. Birçok galeri sahibi ve sanatçının ziyaret ettiği sergi beğeni ve ilgiyle karşılanarak Kıbrıslı Türk sanatçıların çalışmaları hakkında sorular soruldu.