KKTC Devlet Opera ve Balesi kuruluş çalışmaları ivme kazandı…

21012019_OperaHaber

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bünyesinde, Opera Sanatçısı Tuğrul Enver Töre’nin 2017 yılında görevlendirilmesiyle başlayan ve ülkedeki genel seçimler ile hükümet kurulması sürecinde duran KKTC Devlet Opera ve Balesi kuruluş çalışmaları ivme kazandı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit’in teşvik ve desteğiyle, Opera Sanatçıları Tuğrul Enver Töre ve Sermin Dikmen Töre’nin Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi çatısı altında yürüttükleri çalışmalar tamamlanma aşamasına doğru hızla ilerlemektedir.

Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açılamada ülkenin Devlet Opera ve Balesi kurumuna sahip olması için Kurucu Opera Sanatçıları Tuğrul Enver Töre ve Sermin Dikmen Töre ile birlikte çok çalıştıklarını vurgulayarak yaptıkları çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi. Hamzaoğulları şunları kaydetti; “Ülkemiz kültür sanat hayatı için çok büyük bir gelişme sağlayacağına inandığımız Devlet Opera ve Balesi’nin kuruluş çalışmalarını üstlenen Kurucu Opera Sanatçıları Tuğrul Enver Töre ve Sermin Dikmen Töre, yasa taslakları ile sınav tüzüğü taslağı ve birim oluşması önergelerini hazırlamıştırlar. Bununla birlikte oluşacak birimin sahneleyebileceği eserler hakkında ön çalışmalar yapmaktadırlar. Ayrıca Opera sanatını halkımızla buluşturmak için Kültür Dairesi bünyesinde konserler veren sanatçılar, ülkemizde ilk kez kendi kaynak ve sanatçılarıyla KKTC CSO bünyesinde sahnelenen Aşk İksiri Opera temsillerinin hazırlanmasında da büyük uğraş vermişlerdir.”

Hamzaoğulları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bünyesinde gerçekleştirilen Aşk İksiri Opera temsillerinin başarı ile sahnelendiğini ve izleyiciler tarafından büyük beğeni topladığını belirterek “Bu sayede doğru koordinasyon ile ülkemizde opera temsillerinin başarı ile yapılabiliyor olduğu kamuoyuna sunulmuştur” dedi.

KKTC Devlet Opera ve Balesi kuruluş çalışmalarının tamamlanmasıyla ülkemiz sanat hayatının büyük bir kazanıma daha kavuşacağını vurgulayan Hamzaoğulları, bu amaçla Kurucu Opera Sanatçılarının Kültür Dairesi bünyesine dahil edilmeleri ve böylece Opera ve Bale Koordinatörlüğünün oluşturulmasına olanak sağlanması için gerekli girişimlerin yapıldığını bildirdi.

Açıklamasında, birimin kurulması ve ülke insanını düzenli olarak opera ve bale sanat yapıtları ile buluşturmak için yürüttükleri meşakkatli çalışmaların önünü açan ve destekleyen Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit ve Bakanlık Müsteşarı Mehmet Burhan’a da kamuoyu önünde teşekkür etmek istediğini ifade eden Hamzaoğulları, “Yakın zamanda sahneleyeceği ilk temsilini planlamakta olduğumuz Devlet Opera ve Balesinin kurulma çalışmaları ile ilgili bu müjdeli haberi kamuoyu ile paylaşmaktan kıvanç duyarız.” dedi.