KKTC’nin ilk yerli opera eseri Arap Ali Destanı sanatseverlerle buluşuyor

arapali
  • Arap Ali Destanı 19 Eylül 2019 Perşembe akşamı Gazimağusa Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bünyesinde kuruluş çalışmaları devam eden KKTC Devlet Opera ve Balesi (KKTCDOB), Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü işbirliğiyle KKTC’nin ilk yerli opera eseri Arap Ali Destanı operası sahneye taşınıyor.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre Arap Ali Destanı’nın dünya prömiyeri 19 Eylül 2019 Perşembe akşamı Gazimağusa Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda saat 20.00’de gerçekleştirilecek.

Halka açık ve ücretsiz olarak sahnelenecek Arap Ali Destanı operasının ikinci temsili de 21  Eylül  2019  Cumartesi  akşamı saat  20.00’de  yine  Gazimağusa  Rauf  Raif Denktaş  Kültür  ve  Kongre  Sarayı’nda  yer  alacak.

Arap Ali Destanı operasının sahneye konmasında, kuruluş çalışmaları devam eden KKTCDOB kurucu sanatçıları ile eser için oluşturulan koro ve figürasyon ekibi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçıları, TC Devlet Opera ve Balesi sanatçıları ve Kültür Dairesi Müdürlüğü ile Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nda görevli çalışanlar dahil 100 kişinin üzerinde bir ekip görev yapıyor.

 

Blog Attachment