Kültür Bakanlığı TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları Toplantısındaki yerini aldı

10072016

Bu yıl 6.’sı düzenlenen TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları Toplantısı 9 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da yapıldı. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın da davet edildiği toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyon ve Komitelerinin genel sekreter ve temsilcilerinin yanı sıra TÜRKSOY, Türk Konseyi, TÜRKPA çalışanları ve UNESCO’nun faaliyet alanlarında görevli kişi ve kuruluşlar katılım gösterdi.

Türkiye UNESCO Millî Komisyonunun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı kapsamında eş zamanlı olarak 4 farklı seminer gerçekleştirildi. Seminerler; TÜRKSOY Üyesi Ülkeler 3. Eğitim Semineri, 9. Somut Olmayan Kültürel Miras Semineri, 4. Somut Kültürel ve Doğal Miras Semineri ve 4. Dünya Belleği Semineri başlıkları altında yapıldı.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nı temsilen toplantıda yer alan Kültür Dairesi Folklor Araştırma ve Geliştirme Şubesi’nden Dr. Fatoş Giritli, toplantı kapsamında gerçekleştirilen 9. Somut Olmayan Kültürel Miras Seminerine katılırken, Milli Eğitim Denetleme Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu’ndan Dr. Fezile Işık, Mehmet Özezinç, Ziya Eyyüpler ve Talim Terbiye Dairesi’nden Salih Sarpten de 3. Eğitim Seminerine katıldılar.

İlki 2010 yılında Ankara’da gerçekleştirilen toplantı, TÜRKSOY üyesi ülkeler ve akraba topluluklar arasında işbirliği imkânlarının araştırılması ve bu bağlamda çeşitli projelerin hayata geçirilmesine fırsat yaratmayı amaçlıyor. Toplantı, UNESCO prestij listelerine ortak adaylık dosyalarının hazırlanması ve dolaylı olarak Türk dünyası ülkeleri ve halkları arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesini de hedefliyor.