Kültür Dairesi güzel sanatlarla ilgili derneklerden müracaat kabul ediyor

30052017
  • 2016 yılında 200 bin Türk Lirası olan bütçe 2017 yılı bütçesinde 1 milyon Türk Lirasına çıkarıldı

Kültür Dairesi, “Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü” kapsamında, 2017 yılında yapacağı maddi yardımlar için, 21 Nisan’da başlattığı başvuru sürecini 19 Haziran 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar uzattı.

Kültür Dairesi tarafından tüzük kapsamında yapılacak yardımlar için geçtiğimiz yıl 200 bin Türk Lirası olarak ayrılan bütçe bu yıl 1 milyon Türk Lirası’na çıkarıldı. Yapılacak yardımlarla, güzel sanatlarla ilgili amatör derneklerin, Kıbrıs Türk Halkının kültürel değerlerini yayıcı, özüne sadık kalarak geliştirici ve belgeleyici işlerin yerine getirilmesinde yapacakları veya yürütecekleri projeler ile üretime yönelik olarak geliştirecekleri proje, eğitsel yayın, eğitim çalışması ile kültürel ve sanatsal içerikli projelerinin desteklenmesini ve özendirilmesini amaçlıyor.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre “Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü” kapsamında, 23/2016 sayılı Dernekler Yasası uyarınca belirli bir ortak amacı gerçekleştirmek için kurulmuş olup, güzel sanatlarla uğraşan, insanlığın ve Kıbrıs Türk Halkının ilerlemesi için güzel sanatların tüm alanlarında toplumun anlayış ve beğenisini geliştirmeye yönelik kullandığı yöntemi ve tekniği de içine alan, sürekli yaratıcılıkta bulunan amatör derneklerden müracaat kabul ediliyor.

2 yılını dolduran dernekler farklı içerikte 2 proje ile başvurabiliyor

Tescil tarihinden itibaren 2 yılını doldurmuş ve faal olan dernekler üretecekleri birbirinden farklı içerikteki iki proje ile başvurabilecekler. Başvuru formu ile müracaat anında teslim edilmesi gerekenleri gösteren proje kabul formu, Kültür Dairesi’nin www.kktckulturdairesi.com adresli web sayfasından ve Daire’den temin edilebiliyor.

Kültür Dairesi’nin açıklamasında derneklerin, proje başvuru kabulünün başlama tarihi olan, 21 Nisan 2017 tarihi itibarıyle tamamlanmış bulunan etkinlikleri için herhangi bir katkı talebinde bulunamayacakları da ifade edildi. Derneklerin başvurusunu yapacakları projelerini ise en geç 31 Aralık 2017 tarihine kadar tamamlamaları gerektiğine dikkat çekildi.