Kültür Dairesi, Kıbrıs folklorik kıyafetlerinin envanterini çıkarmak amacıyla çalışma başlattı

Kerim Akpolat Kültür Dairesi Müdürü

Kıbrıs folklorik kıyafetleri sandıklardan çıkıyor…

Kültür Dairesi, Kıbrıs folklorik kıyafetlerinin envanterini çıkarmak amacıyla çalışma başlattı

Elinde tarihi kıyafet bulunan halkımıza çağrıda bulunan Kültür Dairesi, bu kıyafetleri imkanlar dahilinde toplayacak ve fotoğraflayıp listeleyecek

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, elinde Kıbrıs folklorik kıyafeti bulunanlara, Kültür Dairesi’ne bilgi vermeleri için çağrıda bulundu. Kıbrıs folklorik kıyafetlerini listelemek ve envanterini çıkarmak amacıyla bir çalışma başlatan Kültür Dairesi, tarihi kıyafetleri imkanlar dahilinde toplayacak ve fotoğraflayıp listeleyecek.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, sandıklarda saklanan tarihi kıyafetleri sandıklardan çıkarmak ve kayıt altına almak amacıyla çalışma başlatıldı. Kültür Dairesi Müdürü Kerim Akpolat, Kıbrıs folklorik kıyafetleri hakkında araştırmalar yapıldığını ve bu alanda kitaplar yazıldığını ancak bu kıyafetlerin kimlerin elinde bulunduğunun bilinmediğini ifade etti. Günümüzde geçmişe verilen değerin yaygınlaşmadığı ancak bazı koleksiyoncuların bu kıyafetlere değer verip onları topladığını bildiren Akpolat, Kültür Dairesi’nin bu kıyafetleri kayıt altına almak istediğini belirtti.