Kültür Dairesi, Kıbrıs Türk yazın sanatını ve Kıbrıs Türk plastik sanatını İstanbul’a taşıyor

09112018_Fuarlar
  • Kültür Dairesi, Kıbrıs Türk yazın sanatını 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’na, Kıbrıs Türk plastik sanatını da 28. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı/ARTİST 2018’e taşıyor

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, Kıbrıs Türk yazın sanatını ve yazarlarını tanıtıp daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’na ve Kıbrıs Türk plastik sanatını ve sanatçılarını yurtdışına taşımak ve tanıtmak hedefiyle de 28. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı/ARTİST 2018’deki yerini alıyor. Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları başkanlığında katılım sağlanacak fuarlarda, Kıbrıs Türk şair ve yazarlarının imza günleri düzenlenecek ve Kıbrıs Türk plastik sanatçılarının sergisi açılacak.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.’nin organizatörlüğünde 10-18 Kasım 2018 tarihleri arasında eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek fuarlar, Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılacak. Fuarın açılış günü olan 10 Kasım 2018 Cumartesi günü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklerle TÜYAP’ta anılacak.

Emel Kaya, Jenan Selçuk, Neşe Yaşın, Ümit İnatçı, Tamer Öncül ve Tuğçe Tekhanlı KKTC standında kitaplarını imzalayacak

KKTC’nin Kültür Dairesi koordinasyonuyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yayınları standını açacağı 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda, Türkiye ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı bekleniyor. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin işbirliği ile düzenlenen ve dokuz gün boyunca sürecek fuarda gerçekleştirilecek panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşacaklar. “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” temasıyla kapılarını açacak olan ve Onur Yazarı’nın Selim İleri olacağı 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’ndaki KKTC standında, ülkemiz şair ve yazarlarından Emel Kaya, Jenan Selçuk, Neşe Yaşın, Ümit İnatçı, Tamer Öncül ve Tuğçe Tekhanlı kitaplarını imzalayacaklar.

ARTİST 2018

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kitap Fuarı ile eş zamanlı olarak sanatseverlere kapılarını açacak olan 28. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı/ ARTİST 2018’in bu yılki teması “Deneyim” olarak belirlendi. Fuar yaklaşık 1000 sanatçının işlerinin sergilendiği galeriler, bağımsız grup ve inisiyatifler ile birlikte 150’ye yakın genç sanatçıyı da konuk edecek.

Dokuz gün süresince birbirinden önemli sergilere ev sahipliği yapacak İstanbul Sanat Fuarı’nda Kıbrıs Türk sanatını temsilen Kültür Dairesi koordinasyonu ile açılacak sergide, Ressamlar Aslı Bolayır ile Dr. Yücel Yazgın’ın eserleri sergilenecek.

İki farklı salonda açılacak olan ARTİST 2018 yaklaşık 12.500 metrekarelik bir alanda kuruluyor.

Blog Attachment