Kültür Dairesi, Kütüphane Haftası çerçevesinde “Okuyalım Eğlenelim” şöleni düzenledi

Haber2

GÖZEL HALİM İYİ İNSAN KÜLTÜR VAKFI’NIN KATKILARI, DEVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ VE KIBRIS VAKIFLAR İDARESİ’NİN DESTEĞİ İLE GERÇEKLEŞEN ŞÖLENDE ÇOCUKLAR GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

5. GENÇ FOTOĞRAFÇILAR GEZİ ATÖLYESİ SERGİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI VE ATÖLYEDE YER ALAN ÖĞRETMEN, FOTOĞRAFÇI VE ÖĞRENCİLERE KATILIM BELGELERİ VERİLDİ

ŞÖLENE KATILAN VE ÇOCUKLARA YÜZ BOYAMADA YARDIMCI OLAN DENKTAŞ: “KÜTÜPHANEYİ DAHA CEZBEDİCİ BİR HALE GETİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER VAR” DEDİ.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi, 53. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında Milli Kütüphane’nin (Atatürk Kültür Merkezi’nin) bahçesinde “Okuyalım Eğlenelim” şöleni düzenledi.

“Okumak İnsanı Kanatlandırır “ sloganıyla düzenlenen ve çoşkulu kalabalığın yer aldığı şölen saat 10.00’da başlayarak 16.00’ya kadar devam etti.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ve Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp’in yer aldığı şölende, 5. Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi sergisinin açılışı da yapıldı ve atölyede yer alan öğretmen, fotoğrafçı ve öğrencilere katılım belgeleri verildi.

Ayrıca Lefkoşa’da Milli Kütüphaneyi bir yıl boyunca düzenli olarak kullanan ilk üç isim arasına giren Yücel Hatay, Nazime Bozok ve Meyrem Koze’ye teşekkür belgeleri, hediyeleri ile birlikte verildi.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi, Gözel Halim Güzel İnsan Kültür Vakfı, Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın desteği ile gerçekleşen şölen kapsamında, aralarında Ahmet Tolgay, Ali Atamer, Altay Burağan, Arif Albayrak, Ayşen Dağlı, Ferhat Atik, Hasan Çakmak, Mehmet Kansu, Mustafa Tozakı, Osman Güvenir ve Suzan Polat’ın da bulunduğu yazar, şair ve karikatüristler ile söyleşi ve imza günü de yapıldı.

Şölenin başlangıcında Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv ve Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş birer konuşma yaptı.

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, gün içinde gerçekleştirilen oyunlar ve etkinliklerle ilgili bilgi vererek, 53. Kütüphane haftası etkinliklerini çocukların ve bireylerin okumayla kütüphane kullanma alışkanlıklarının arttırılması hedefiyle gerçekleştirdiklerini belirtti.

Tunçalp, konuşmasının sonunda etkinliklerin düzenlenmesine katkı koyan tüm kurumlara ve kişilere teşekkür ederken, eserleri fotoğraf sergisinde yer alanları da kutladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv de, “her kitap yeni bir yol yeni bir insandır“ diyerek, kitap okuma alışkanlığı edinmek ve kitapların açtığı yollardan uzak kalmamak gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, bu niteliklerde bir etkinliği düşünebilen beyinleri kutlayarak, kütüphaneyi daha cezbedici bir hale getirmek için yapılması gerekenler olduğunu belirtti.

Denktaş, babası Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın boş vakitlerini kitap okuyarak değerlendirdiğini söyleyenlere çok kızdığını ve “kitap okumak boş vakitte yapılacak bir şey değil başlı başına bir iştir” dediğini anlattı.

Konuşmaların tamamlanması ve katılım belgelerinin takdim edilmesinin ardından şölende, müzik, dans, yüz boyama, seramik çalışması, çeşitli aktiviteler ve süpriz hediyelerle , İlköğretim dairesine bağlı okullardan gelen öğrenciler gönüllerince eğlendi.

Gün boyunca İçecek ve yiyecek ikramınında yer aldığı şölende, Grup SOS Konser verirken, Devlet Halk Dansları Topluluğu minikler ekibi gösterilerini gerçekleştirdi.

Hakan Yazıcıoğlu’nun konuk sanatçı olarak katıldığı şölende ayrıca, unutulmaya yüz tutmuş kültürel Kıbrıs oynları da sunularak çocuklara öğretildi.

53. Kütüphane haftası etkinlikleri 31 Mart 2017 Pazar günü saat 19.00’da Girne Halk Kütüphanesinde yapılacak olan “Kemal Behçet Caymaz’ın söyleşi ve imza günü, ayrıca Mehmet Fırlar ve Emre Turan’ın müzik dinletisi ile devam edecek.