Kültür Dairesi’nin Nisan 2016 – Aralık 2017 Döneminde Gerçekleştirdiği Faaliyetler

30012018

YASA VE TÜZÜKLER KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER

 • Kültür Sanat Danışma Kurulu

Kültür Dairesi Yasası altında tüzükle kurulan ve danışma nitelikli kararlar üreten Kültür Sanat Danışma Kurulu, Temmuz 2016’da yeniden işletilmeye başlandı. Üç yıllık görev süresi dolan kurul, tüzük çerçevesinde seçimler yapılarak yenilendi ve 7 Eylül 2017 tarihinde ilk toplantısını yaptı. Kurul çalışmalarını düzenli olarak sürdürmektedir.

 • Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü

Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü kapsamında 2016 yılında ayrılan 200 bin TL’lik bütçe ile güzel sanatlarla ilgili derneklerden gelen 30 proje desteklendi.

2017 yılında ise bu kaleme ayrılan bütçe 1,000,000.00TL’ye yükseltilerek 43 derneğin 56 projesine katkı yapıldı.

Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü 2017 yılında revize edilerek Değerlendirme Komisyonu’nun işleyişi ve başvuruların daha sağlıklı olması adına görülen eksiklikler giderildi.

 • Güzel Sanatlarda Olağanüstü Yetenekli Çocukların Devlet Tarafından Yetiştirilmesi Yasası kapsamında Görsev Tepe’nin eğitimi sürmektedir.
 • Atatürk Kültür Merkezi Yönetmeliği ve Ödüller Tüzüğü

Kültür Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren Atatürk Kültür Merkezi’nin yönetim esaslarını belirleyen AKM Yönetmeliği’nin güncellenmesi çalışmaları tamamlanma aşamasına gelmiş olup, Kültür Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası’nda Kültür Dairesi’nin görevleri arasında sayılan sanatçıların ödüllendirilmesi konusuna bir düzenleme getirilmesi amacıyla hazırlanmakta olan Ödüller Tüzüğü üzerindeki çalışmalar sürmektedir.

 

YURTDIŞINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN VE KATILINAN ETKİNLİKLER

 • Expo 2016 Antalya’da “Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusu” açıldı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın işbirliğinde, Kültür Dairesi koordinasyonu ve organizasyonuyla, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin profesyonel desteği ile projelendirilerek yapımı tamamlanan “Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusu” EXPO 2016 Antalya’da 23 Ekim 2016 tarihinde açıldı.

 

GELENEKSEL ETKİNLİKLER

 • Defne kültür sanat dergisi

Kültür Dairesi’nin arşiv niteliğindeki kültür sanat dergisi Defne’nin 34. 35. ve 36. sayıları yayınlandı. 37. sayının hazırlıkları da sürdürülmektedir.

 • Dünya Sanat Günü kutlamaları

Kültür Dairesi, Dünya Sanat Günü’nü 13 Nisan 2017 tarihinde Kumarcılar Hanı’nda sanatçılarla birlikte halka açık olarak gerçekleştirdiği bir dizi sanatsal etkinlikle kutladı.

 • Genç Sanatçılar Resim Yarışması ve Sergisi

Kültür Dairesi 2016 ve 2017 yıllarında Genç Sanatçılar Resim Yarışması’nın 8. ve 9.’sunu gerçekleştirmiştir.

 • Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi

Kültür Dairesi, 2016 yılında Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin 26.’sını düzenledi. 2017 yılında gerçekleştirilecek Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin ise duyurusu yapıldı ve başvuru kabulüne başlandı.

 • Uluslararası Kadın Sanatçılar Sanat Buluşması

Kültür Dairesi himayelerinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne vurgu yapmak amacıyla 6’sı Kıbrıslı Türk olmak üzere, Türkiye, Bulgaristan, Fransa ve Kosova’dan toplam 13 sanatçının katılımıyla, Mart 2017’de bu yıl 3. Uluslararası Kadın Sanatçılar Sanat Buluşması ve sergisi gerçekleştirildi.

 • Kütüphane Haftası
 1. Kütüphane Haftası 27 Mart – 2 Nisan 2017 tarihleri arasında Lefkoşa’da Milli Kütüphane’de (Atatürk Kültür Merkezi) ve Kültür Dairesi bünyesindeki Girne, Güzelyurt, Gazimağusa, İskele, Akdoğan, Mehmetçik ve Yeni Erenköy Halk Kütüphanelerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

TÜRKSOY İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİK

 • ve 20. TÜRKSOY Opera Günleri gerçekleştirildi.

Kültür Dairesi’nin her yıl TÜRKSOY ile işbirliği yaparak düzenlediği TÜRKSOY Opera Günleri konserleri, uzun bir aradan sonra 2016 yılında Gazimağusa’ya da taşınarak Kıbrıslı Türk Opera Saanatçısı Cemaliye Kıyıcı anısına düzenlendi. KKTC’yi Bas Bariton Emre Özarabacı temsil etti. 2017 yılında 20.’si düzenlenen etkinlikte KKTC’yi temsilen Opera Sanatçısı Laden İnce’nin sahne aldı. Etkinlik Hakan Çakmak anısına düzenlendi.

 

KÜLTÜR DAİRESİ KOORDİNASYONU İLE KATILINAN TÜRKSOY ETKİNLİKLERİ

 • TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları Toplantısı’na katılım sağlandı

Temmuz 2016’da İstanbul’da 6.’sı düzenlenen TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları Toplantısı’nda KKTC de Kültür Dairesi koordinasyonuyla temsil edildi.

·         19. ve 20. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY’un), geleneksel faaliyetlerinden olan TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nın Ekim 2016’da Türkiye’nin Malatya şehrinde gerçekleştirilen 19.’sunda KKTC’yi Raif Kızıl temsil etti. Ağustos 2017’de Kazakistan’ın Türkistan şehrinde gerçekleştirilen 20. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’na ise KKTC’yi temsilen Kültür Dairesi koordinasyonu ile Direnç Batmazoğlu katıldı.

 • Türk Dili Konuşan Ülkeler Milli Kütüphane Başkanları Toplantısı

Ankara’da Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler Millî Kütüphane Başkanları Toplantısı’nda KKTC de Kültür Dairesi organizasyonu ile temsil edildi. “Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Akraba Toplulukları Milli Kütüphaneleri Birliği”nin tüzük çalışmalarının sonuçlandırılması amacıyla Ekim 2017’de Antalya’da gerçekleştirilen toplantıda Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp da hazır bulunarak KKTC Milli Kütüphanesi’ni temsil etti.

 • TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması

TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması etkinliği Nisan 2017’de Kazakistan’ın Türkistan şehrinde yapıldı. Etkinlikte KKTC’yi temsilen Kültür Dairesi koordinasyonuyla Devlet Fotoğraf Yarışmalarında birçok kez ödül almış bulunan Fotoğrafçı Giray Karahasan yer aldı.

 • TÜRKSOY Basın Onur Ödülleri Töreni

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın her yıl verdiği basın onur ödülünü Kültür Dairesi Koordinasyonu ile 2017 yılında KKTC’den Bayrak Radyo Televizyon Kurumu aldı.

 • 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kazakistan’ın Türkistan şehrindeki açılış törenleri ve TÜRKSOY Nevruz kutlamalarında KKTC’yi Kültür Dairesi koordinasyonuyla Sanatçı Nafiz Dölek temsil etti.

 

FUARLAR

 • Kocaeli Kitap Fuarı

Kültür Dairesi Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği üyesi Şair Şirin Zaferyıldızı ile birlikte, Türkiye’nin Kocaeli ilinde, Mayıs 2016’da gerçekleştirilen 8. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılarak KKTC yazın sanatını ve sanatçısını temsil etti.

 • İstanbul’da yapılan ‘I. KKTC Tanıtım Fuarı’

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile TC Ekonomi Bakanlığı’nın işbirliğinde Kasım 2016’da İstanbul’daki CNR Fuar Merkezinde gerçekleştirilen ‘I. KKTC Tanıtım Fuarı’na Kültür Dairesi Müdürlüğü de katılarak ülkemiz kültür ve sanatını tanıttı.

 • ve 26. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile 26. ve 27.Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı – Artist 2016/2017

Kültür Dairesi 2016 ve 2017 yıllarında Kasım ayında İstanbul’da gerçekleştirilen kitap ve sanat fuarlarına yazın ve plastik sanatçıları ile birlikte katılarak ülkenin sanatı ve sanatçısını tanıttı.

 • ‘TRAVEL EXPO ANKARA’ Turizm Fuarı

Kültür Dairesi, Ankara’da ATİS Fuarcılık tarafından Mart 2017’de düzenlenen ‘TRAVEL EXPO ANKARA’ Turizm Fuarı’na katılarak KKTC’nin kültür ve sanatını tanıttı.

 • “Festival of North Cyprus”

Turizm ve Çevre Bakanlığı ile North Cyprus UK Limited’in işbirliğinde, Mayıs 2017’de, Londra’da “Festival of North Cyprus” adıyla düzenlenen KKTC’yi tanıtıcı bir festivalde Kültür Dairesi de yerini alarak ülkemiz kültür ve sanatını tanıttı.

 

TADİLATLAR YAPILDI

 • Kültür Dairesi’nin çehresi ülkemiz kültür sanatına yakışır hale getirildi

Kültür Dairesi’nin çehresinin de ülkenin kültür ve sanatına yakışır bir hale getirilmesi amacıyla binaya bakım yapılırken binanın yanındaki yaya yolu üzerindeki duvar da Ressam Batu Gündal’ın tasarlayıp uyguladığı bir duvar resimi ile bezendi. Duvar resminin yanına da Mustafa Kemal Atatürk’ün sanatın önemini vurgulayan sözlerinin yazıldığı bir pano yerleştirildi.

 • Atatürk Kültür Merkezi ve Milli Kütüphane ile Kültür Dairesi bünyesindeki halk kütüphanelerinde bakım onarım ve teknik alt yapı yenileme çalışmaları

Atatürk Kültür Merkezi ve Milli Kütüphane ile Kültür Dairesi bünyesindeki tüm halk kütüphanelerinin binalarında ihtiyaç duyulan bakım onarım çalışmaları yapıldı, eksik raflar tamamlandı ve bilgisayarlar günümüz teknolojisini yakalamak amacıyla yenilendi.

 • Değirmenlik Kültür Evi ve Halk Kütüphanesi

Değirmenlik Halk Kütüphanesi binasının bakım onarımı tamamlanarak burada oluşturulan Kültür Evi ile birlikte Haziran 2017’de halkın hizmetine açıldı.

 • Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu ve Devlet Türk Müziği Topluluğu çalışma binası

Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu ve Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun çalışma binasının tadilatı da 2017 yılında tamamlanarak toplulukların kullanımına açıldı.

 

KÜLTÜR DAİRESİ BÜNYESİNDE FAALİYET GÖSTEREN TOPLULUKLAR

 • Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu, Devlet Türk Müziği Topluluğu ve Devlet Halk Dansları Topluluğu gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki etkinliklerde Kültür Dairesi koordinasyonuyla konserler ve gösteriler düzenlediler.

 

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

 • KKTC’de düzenlenen festivaller

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın işbirliğiyle Kültür Dairesi’nin koordinasyonunda ülkemiz KKTC’de düzenlenen festivalerin tarihlerinin çakışmaması için çalışma başlatıldı.

 • Kültür Dairesi’nin işbirliğinde gerçekleşen ve desteklediği kültürel ve sanatsal etkinlikler

Kültür Dairesi, 2016 ve 2017 yıllarında ülke sanatçılarının bireysel olarak yurt içinde ve dışında yürüttükleri faaliyetlerine ve katılım gösterdikleri etkinliklerine gerek maddi gerekse manevi olarak destek vermiştir. Ayrıca ülkede gerçekleştirilen kültürel ve sanatsal etkinliklerin gerek kalitesinin gerekse de sayısının artırılması amacıyla da Kültür Dairesi gelen talepler doğrultusunda birçok kültürel ve sanatsal etkinliği himayelerine alarak ülkenin kültür ve sanatına katkı koymayı sürdürmüştür.

 • KKTC Kültür Sanat Koleksiyonu Sanallaştırma Projesi

Kıbrıs Türk Toplumunun kültürel ve sanatsal üretimlerinin her geçen gün kaybolmaya yüz tuttuğu ve bu yüzden acil olarak günümüz teknolojik dönüşümlerinden de yaralanarak farklı formatlarda kayıt altına alınması, uluslararası standartlara göre sınıflandırılması ve her ortamda erişiminin sağlanmasının gerekliliği görüşü doğrultusunda; KKTC Meclis Başkanlığı ve Kültür Dairesi’nin birlikte yürüttüğü “KKTC Kültür Sanat Koleksiyonu Sanallaştırma Projesi” altında hayata geçirilmesi hedeflenen Sanal Müze’nin oluşturulması çalışmaları sürmektedir. Oluşturulan proje ekibi üç ay gibi kısa bir sürede yoğun çalışmalar yapıp koleksiyonu paylaşım aşamasına getirmiştir.

Kültür Sanat Koleksiyonu Sanallaştırma Projesinin ana amacı; Kuzey Kıbrıs Devlet Kurumlarının sahip oldukları kültür sanat koleksiyonlarını, çağdaş normlar ile derlemek, sanatsal sınıflamalarını yaparak kayıt altına almak ve dijital dönüşümlerini gerçekleştirerek, dünyanın her yerinden erişimlerini sağlamaktır.

Projenin ilk basamağı olarak en geniş koleksiyonlara sahip olan KKTC Cumhuriyet Meclisi ve Kültür Dairesi plastik sanat eserleri koleksiyonlarında yer alan 436 eser kayıt alınarak, sınıflandırılıp dijitalleştirilmiştir. 236 eser sahibinin 123 tanesinin özgeçmişi hazırlanmış, diğerleri ile ilgili çalışmalar sürmektedir. İlgili tüm görsel ve niteleme bilgileri e-arşiv otomasyon programına aktarılmış ve kültür sanata ilgi duyanların araştırmasına açılacaktır.

Pojenin ikinci kısmında ise Devlet kurumlarının sahip oldukları kültürel ve sanatsal eserlerin (el yazmaları, nadir eserler, pullar, haritalar, etnografik eserler vs.)  oluşturulacak olan temalar altında dijitalleştirilip veri tabanına yüklenerek araştırmacıların sanal olarak hizmetlerine sunulacaktır.

Gerçekleştirilen bu çalışma ile gelecekte kurulacak olan müze ya da müzeler için de alt yapı oluşturulmuş olacaktır. Çalışmanın ana amacı ülkemizde üretilen tüm kültürel ve sanatsal mirasın kayıt altına alınması ve tek bir portaldan toplu olarak taranabilmesine olanak sağlamaktır. Böylece ülkemiz ile ilgili tüm kültürel ve sanatsal bilgilere ve görsellere en etkin ve verimli bir şekilde ve dünyanın her yerinden ulaşılması gerçekleşecektir.

Projede eserlerin dijitalleştirilmesi, nitelendirilip sınıflandırılması, sisteme yüklenmesi proje grubu tarafından gerçekleştirilmiştir. Proje grubunda Meclis Başkanlığı Sanat Danışmanı Mustafa Hastürk, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Meclis Başkanlığı bilgi işlem uzmanları İsmail Kulle, Doğuş Sarıca, Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Şube Amiri Nuri Ünüçok, Sanat Tarihi Uzmanı Esra Plümer Bardak, Meclis Kütüphane ve Bilgi İşlem Şube Amiri Sibel Yemenicioğlu ve  Proje Koordinatorü Umure Örs yer almaktadır.

 

Blog Attachment