Ressam Batu Gündal’dan Kültür Dairesi’ne büyük hediye

23092016

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp’ın Kültür Dairesi’nin çehresine ülkemizin kültür ve sanatına yakışır bir görüntü verme çabası doğrultusunda teklif götürülen Ressam Batu Gündal Kültür Dairesi’ne kolaj tarzında bir duvar resmi hediye etti.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü mezunu Ressam Batu Gündal, Kültür Dairesi’nin düzenlediği Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2011’de başarı ödülüne layık görülmüştü.

İngiltere ve Kıbrıs’ta restorasyon, resim performansı, duvar resmi çalışmaları yapan ve “Flux” adını verdiği ilk kişisel sergisini 2015 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde açan Ressam Batu Gündal, konu hakkındaki açıklamasında Kültür Dairesi’nin teklifini seve seve kabul ettiğini belirtti. Gündal, kolaj tarzında bir çalışmayla ülkemizin sahip olduğu doğal güzellikler ile kültürel zenginlikleri harmanlamayı amaçladığını söyledi. Gündal eserinde, halk danslarından, el sanatlarından ve adamızın doğasından ögeler kullanarak, sahip olduğumuz değerleri hatırlatıp belgelemeyi hedeflediğini ifade etti. Gündal çalışmasını Eylül ayının son haftasında tamamlayacağını bildirdi.

Kıbrıs’taki birçok iç ve dış mekanda duvar resimleri bulunan Gündal, boyutları sınırlı olan tuval üzerinde çalışmaktansa, tüm bedenini ve enerjisini kullanmasını gerektiren duvar resimleri yapmaktan büyük keyif aldığını belirtti. Gündal, 5-10 Ekim 2016 tarihleri arasında da 2017 Avrupa Kültür Başkenti olan Baf’ta düzenlenecek etkinliklerde Kıbrıs’ı temsilen yer alarak bir duvar resmi yapacak.

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp da konu hakkındaki açıklamasında Ressam Batu Gündal’a Kültür Dairesi’ne yapmış olduğu kıymetli hediye için teşekkür etti. Tunçalp, Kültür Dairesi’nin çehresinin ülkemizin kültür ve sanatına yakışır bir görüntüye sahip olması gerektiğine inandığını belirterek “Sanatçılarımızla elele vererek bunu yaratabileceğimizi düşündüm” dedi. Bu bağlamda Daire’nin bahçesinde bulunan ara geçidin duvarına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sanatla ilgili sözlerinin yazıldığını bildiren Tunçalp, kötü bir görüntüye sahip olan duvarın Batu Gündal’ın eseriyle çok kıymetli bir hale geldiğini ifade etti. Tunçalp, Kültür Dairesi’nin her zaman sanatçıların yanında olmaya çalıştığını ve özellikle de genç sanatçıları yüreklendirmeyi kendilerine birincil görev bildiklerini belirtti.