Tiyatro AŞHK’ın Esaretten Özgürlüğe adlı tiyatro oyunu izleyenleri hayran bıraktı

18052018

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlediği etkinlikler çerçevesinde, Kültür Dairesi organizasyonuyla sahnelenen, Tiyatro AŞHK Sanat Merkezi’nin Esaretten Özgürlüğe isimli oyunu, (17 Mayıs Perşembe akşamı) dün akşam Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelendi.

Kıbrıslı Türk Tiyatro Sanatçısı ve Yönetmen Hüseyin Köroğlu ile Şenay Saçbüker’in rol aldığı oyun, 1918’de Anadolu’nun işgaliyle başlayan ve 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanıyla son bulan dönemi tiyatral bir sunumla, mektuplarla ve müziklerle sahneye taşıdı.

Bir halkın Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde nasıl esaretten kurtulup destanlar yazarak özgürlüğe ulaştığını anlatan oyunu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp Kaya, Maliye Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Anıl Kaya, Genel Orta Öretim Dairesi Müdürü Aktan Erdoğa, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Aytunç Şirket, İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mahmut Kamber ile birlikte kalabalık bir protokol topluluğu izledi. Öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık bir sanatsever topluluğunun aralarında bulunduğu izleyicileri hayran bırakan oyun ayakta alkışlandı.

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp Kaya ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit’e Tiyatro AŞHK adına teşekkür plaketi veren Hüseyin Köroğlu’na da gecenin anı plaketini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Bakan Özyiğit birlikte takdim ettiler. “AŞHK ailesinden aşkla oynanmış duygu yüklü bir oyun izledik.” diyerek geceye katılmış olduğundan duyduğu memnuniyeti İfade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Tiyatro AŞHK’a, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit’e ve oyunun sahnelenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tiyatro AŞHK’ın yazdığı ve Hüseyin Köroğlu’nun yönettiği oyunun sonunda öğrenci ve izleyiciler sahneye davet edilerek hep birlikte Onuncu Yıl Marşı okundu ve duygulu anlar yaşandı.

Blog Attachment