XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne eser kabulüne başlandı

02112016
  • Kültür Dairesi Müdürlüğü, XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne eser kabulüne başladı.
  • Kültür Dairesi Müdürlüğüne yapılacak eser teslimi için son tarih 24 Kasım 2016

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi, bu yıl 26.’sını düzenleyeceği Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne eser kabul etmeye başladı.

Kültür Dairesi, 25 yıldan bu yana düzenlediği Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını ve Kıbrıs Türk fotoğraf sanatının gelişmesini sağlamak amacıyla gerçekleştiriyor.

Yarışmaya, üç kategoride eser kabul ediliyor. Konuların serbest bırakıldığı Siyah/Beyaz ve Renkli kategorileri ile “Bizi Gülümseten Anlar” başlığında da hem Siyah/Beyaz hem de Renkli fotoğraf kabul ediliyor. 24 Kasım 2016 tarihinde mesai bitimine kadar eser kabul edilecek yarışmaya, 17 yaşını dolduran tüm KKTC vatandaşları başvurabiliyor.

Detaylar yarışma şartnamesinde
Kültür Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Yarışma Şartnamesi’nin [email protected] adresine e-posta atılarak talep edilebileceği veya Kültür Dairesi ve Atatürk Kültür Merkezi’nden alınarak detaylar hakkında bilgi sahibi olunabileceği bildirildi. Açıklamada, XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne eser verecek katılımcıların, her bir kategoriye en az üç, en çok beş eser vererek, yarışmaya tüm kategorilerde katılabilecekleri belirtildi.

Eser tesliminin Kültür Dairesi Müdürlüğüne “Alındı Belgesi” karşılığında yapılacağı vurgulanan açıklamada, yarışmaya gönderilecek fotoğrafların, dijital olarak jpeg formatında, kısa kenarı maksimum 40cm ve 300dpi olarak CD ortamında teslim alınacağı bildirildi.

Yarışmaya iki CD ile başvurulacak
Katılımcılar, üzerine 7 rakamdan oluşan bir rumuz yazacağı kapalı zarf içerisinde, üzerlerine aynı rumuzu yazacakları iki adet CD vererek başvurularını gerçekleştirecek. Kültür Dairesinin açıklamasında birinci CD’de; sadece yarışmaya verilecek eserlerin yer alacağı ve kategorilerine göre farklı dosyalara kaydedileceği belirtildi. Eserler kaydedilirken varsa eserlerin ismi ile eserlerin ölçülerinin ve katılımcının belirleyeceği rumuzun yazılacağının da altı çizildi. Birinci CD’de kayıtlı eserlerin hiçbir yerinde katılımcının kimliğini belirten herhangi bir yazı veya işaret bulunmaması gerektiğine de vurgu yapıldı.

İkinci CD’de ise yarışmaya katılacak eserlerin dosyalarının yanı sıra, katılımcının kimlik ve iletişim bilgileri ile son üç yıl içerisinde yer aldığı etkinlikleri içeren kısa bir özgeçmişinin kaydedilmesi gerektiği bildirildi.

Şartnameye uymayan eserler elenecek
Şartnamede belirtilen katılım koşulları kapsamında yarışmaya herhangi bir kategoride verilen bir fotoğrafın sadece bir tek kategoride yarışabileceği ve üzerinde değişiklik yapılarak diğer kategorilere verilemeyeceğinin altı çizildi. Yurt içinde düzenlenmiş herhangi bir yarışma veya sergide ödül ve/veya sergileme almış fotoğrafların yarışmaya katılamayacağı da ifade edilen şartnamede bu gibi fotoğrafların üzerinde değişiklik yapılsa dahi yarışmaya kabul edilmeyeceği belirtildi.

Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserlerin tespit edilmesi halinde, bu konumdaki eserlerin almışsa unvanı, derecesi, ödülü ve her türlü kazanımlarının geri alınacağı, yerine başka eser konmayacağı ve derece ile ödülün boş bırakılacağı bildirildi.

Önümüzdeki günlerde belirlenecek seçici kurul üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, ödül alacak ve sergilenmeye değer bulunacak eserlerin Kültür Dairesi tarafından basılarak sergilenmeye hazır hale getirileceği kaydedildi.

Ödüller…
Seçici kurulun kendi saptayacağı yöntemle yapacağı değerlendirme sonucunda, fotoğrafı sergilenmeye değer bulunacak katılımcılara katılım belgesi verileceği bildirildi. Seçici kurulun ödüllerin tümünü veya bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbest olacağı yarışma sonucunda en fazla eseri sergilenmeye değer bulunacak katılımcıya teşvik amaçlı plaket verileceği ifade edildi. Ayrıca Kültür Dairesi Özel Ödülü ile Rauf Raif Denktaş Özel Ödülü’nü almaya hak kazanacak eserlerin de belirleneceği yarışmada bu eserlerin sahiplerine de plaket verilecek.

Sergilenmeye değer bulunacak eserler içerisinden belirlenecek her kategoriden bir esere 2000TL Başarı Ödülü ve yine her kategoriden bir esere de 500TL Mansiyon Ödülü verilecek.

Sergi açılışı ve ödül töreni 14 Aralık’ta
Seçici kurulun ödül vermeye ve sergilemeye değer bulacağı eserler 14-23 Aralık 2016 tarihleri arasında İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda sergilenecek. Ödüller de serginin açılışında verilecek.