XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin sonuçları 5 Aralık Pazartesi açıklanacak

29112016

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi’nin, bu yıl 26.’sını düzenlediği Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin seçici kurulu belirlendi.

Kültür Dairesi’nin verdiği bilgiye göre, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Ozan Bilgiseren ve Fotoğraf Sanatçıları Serkan Turaç ile Ahmet Bozkurt’tan oluşan seçici kurul bu hafta sonu (2-3 Aralık 2016) KKTC’ye gelerek XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne başvuran eserleri değerlendirecek.

Kültür Dairesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını ve Kıbrıs Türk fotoğraf sanatının gelişmesini sağlamak amacıyla 25 yıldan bu yana düzenlediği Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin sonuçlarını 5 Aralık 2016 tarihinde açıklayacak.

Yarışmaya 58 kişi başvurdu
Konuların serbest bırakıldığı Siyah/Beyaz ve Renkli kategorileri ile hem Siyah/Beyaz hem de Renkli fotoğraf kabul edilen “Bizi Gülümseten Anlar” başlığı altında toplam 3 kategoride eser kabul edilen yarışmaya 24 Kasım 2016 tarihine kadar başvuru alındı. 17 yaşını dolduran tüm KKTC vatandaşlarının başvurabildiği yarışmaya, her bir kategoriye en az üç, en çok beş eser vererek tüm kategorilerde müracaat edebilen toplam 58 kişi başvurdu.

Birçok önemli fotoğraf etkinliğini koordine etmiş olan Doç. Ozan Bilgiseren, kültür ve yaşamı belgeleyen konuları çalışan Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Bozkurt ile Türkiye içinde ve dışında fotoğraf jüri üyelikleri yapan Serkan Turaç’ın birlikte yapacakları değerlendirmeler sonucunda ödül alacak ve sergilenmeye değer bulunacak eserler belirlenecek.

Ödüller
Seçici kurulun kendi saptayacağı yöntemle hafta sonunda yapacağı değerlendirme sonucunda, fotoğrafı sergilenmeye değer bulunacak katılımcılara katılım belgesi verilek. Seçici kurulun ödüllerin tümünü veya bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbest olacağı yarışma sonucunda Kültür Dairesi Özel Ödülü ve Rauf Raif Denktaş Özel Ödülü’nü almaya hak kazanacak eserlerin sahipleri ile En Fazla Eseri Sergilenmeye Değer Bulunacak Katılımcıya plaket verilecek.

Sergilenmeye değer bulunacak eserler içerisinden belirlenecek her kategoriden bir esere 2000TL Başarı Ödülü ve yine her kategoriden bir esere de 500TL Mansiyon Ödülü verilecek.
Sergi açılışı ve ödül töreninin 14 Aralık’ta gerçekleştirilmesi hedefleniyor
Seçici kurulun ödül vermeye ve sergilemeye değer bulacağı eserler 14-23 Aralık 2016 tarihleri arasında İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda sergilenecek. Ödüller de serginin açılışında verilecek.