XXVIII. Devlet Fotoğraf Yarışması’nın seçmeleri hafta sonu gerçekleştiriliyor…

02112018_SergiHaber

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi’nin, bu yıl 28.’sini düzenlediği Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin seçici kurul üyeleri belirlendi. Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından oluşturulan seçici kurul, ulusal ve uluslararası birçok yarışmada jüri üyelikleri bulunan, Burak Şenbak, Çerkes Karadağ ile Prof. Oktay Çolak’tan oluşuyor.

Burak Şenbak
Kültür Dairesi’nin verdiği bilgiye göre Burak Şenbak, üç yıl gibi kısa bir zamanda ulusal ve uluslararası yarışmalarda fotoğrafları, 30’dan fazla ülkede 120’den fazla fotoğrafı ile 40’a yakın madalya olmak üzere 800’den fazla uluslararası sergileme aldı. Şenbak, çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Temsilciliği ile mahkemelerde bilirkişi görevlerini gerçekleştirdi. 2012 yılında ‘Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun (FIAP) verdiği AFIAP (Artist –FIAP) ünvanını, 2013 yılında ise EFIAP (Excellence-FIAP) ünvanını alan Şenbak, 2014 yılında ise EFIAP\b ünvanını taşımaya hak kazandı.

Çerkes Karadağ
İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmekte olan Çerkes Karadağ ise, Işık Üniversitesi ile Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde ders veriyor. Karadağ’ın fotoğrafçılık alanında yazılmış Türkçe ve İngilizce birçok kurumsal kitabının yanı sıra, fotoğraf albümleri ve edebi eserleri de bulunmakta olup kitapları ve fotoğrafları birçok Türk şair, yazar, ressam ve seramikçinin eserlerine konu olmuştur.

Prof. Oktay Çolak
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü olan Profesör Oktay Çolak fotoğrafa ilk başladığı yıllarda doğa, mimari ve manzara ile ilgilenirken sonrasında portre fotoğrafına yöneldi. Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak birçok ödül alan Çolak, İspanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya gibi ülkelerden altın madalyalar kazandı ve fotoğrafları müzeler tarafından kabul edildi.

Sonuçlar 5 Kasım Pazartesi açıklanacak
Kültür Dairesi’nin davetlisi olarak Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan seçici kurul üyeleri bu hafta sonu (3-4 Kasım 2018) XXVIII. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne başvuran eserleri değerlendirecek.

Kültür Dairesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını ve Kıbrıs Türk fotoğraf sanatının gelişmesini sağlamak amacıyla 27 yıldan bu yana düzenlediği Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin sonuçlarını 5 Kasım 2018 tarihinde açıklayacak.

Yarışmaya 52 kişi 711 fotoğrafla başvurdu
Üç farklı kategoride 30 Ekim 2018 tarihine kadar eser kabul edilen yarışmaya, konunun serbest bırakıldığı Siyah/Beyaz kategorisinde 245 fotoğraf ve konunun serbest bırakıldığı Renkli kategorisinde 242 fotoğraf ile hem Siyah/Beyaz hem de Renkli fotoğrafların kabul edildiği “Gölge ve Silüet” kategorisinde de 214 fotoğrafla 52 kişi başvuruda bulundu.

Ödüller…
Seçici kurul, kendi saptayacağı yöntemle yapacağı değerlendirme sonucunda, ödüllerin tümünü veya bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbest olacak ve arzu etmesi halinde jüri özel ödülü verebilecek. Jüri özel ödülünü alacak fotoğraf ayrıca 1,000TL para ödülü almaya da hak kazanacak. Seçici kurulun hafta sonunda yapacağı değerlendirmeleri sonucunda, fotoğrafı sergilenmeye değer bulunacak katılımcılara katılım belgesi verilecek ve en fazla eseri sergilenmeye değer bulunacak fotoğrafçıya da teşvik amaçlı plaket verilecek. Ayrıca Kültür Dairesi Özel Ödülü ile Ziya Rızkı Özel Ödülü’nü almaya hak kazanacak eserlerin de belirleneceği değerlendirmeler sonucunda bu eserlerin sahipleri de plaket almaya hak kazanacak.

Sergilenmeye değer bulunacak eserler içerisinden belirlenecek her kategoriden bir esere Başarı Ödülü ve 1,750TL’lik para ödülü ile yine her kategoriden belirlenecek bir esere de Mansiyon ve 750TL’lik para ödülü verilecek.

Sergi açılışı ve ödül töreni AKM’de
Seçici kurulun ödül vermeye ve sergilemeye değer bulacağı eserlerin yer alacağı sergi 12 – 22 Aralık 2018 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak. Ödüller de, sergi açılışında sahiplerini bulacak.